2017-12-29 

Ubytki niepróchnicowego pochodzenia - erozja szkliwa

Proces erozji polega na stopniowej destrukcji i rozpuszczaniu szkliwa na skutek działania kwasów.
Erozja to zjawisko nieodwracalne i bardzo szkodliwe dla zębów. Źródłem kwasów są min. napoje gazowane, napoje izotoniczne i energetyczne, soki, ocet winny, sosy typu vinegrette,owoce, słodycze, alkohol. Kwasy rozpuszczają i wypłukują minerały zawarte w szkliwie doprowadzając do zmniejszenia jego twardości i wytrzymałości.
Pierwszym objawem erozji jest charakterystyczny, wypolerowany wygląd szkliwa. W dalszej fazie pojawiają się na powierzchniach gładkich płytkie, ale szerokie zagłębienia o kształcie miseczki z zaokrąglonymi brzegami.
Na powierzchniach żujących obserwuje się zaokrąglone bruzdy i guzki z wyraźnym prześwitem żółtej zębiny przez jaśniejsze szkliwo lub nawet jej odsłonięcie. 
 Może pojawić się wówczas nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne.W bardzo zaawansowanych przypadkach kiedy kwasy naruszą struktury w okolicy miazgi mogą wystąpić typowe dolegliwości bólowe, a ząb może wymagać leczenia kanałowego. Ubytki erozyjne najczęściej powstają na powierzchniach przedsionkowych zębów siecznych i przedtrzonowych, rzadko trzonowych. Czasem lokalizują się na powierzchni językowej zębów przednich.  Są to płaskie ubytki , gładkie, lśniące i twarde. 
U pacjentów z refluksem czy bulimią mamy do czynienia z charakterystycznym umiejscowieniem ubytków erozyjnych na powierzchniach podniebiennych zębów przednich szczęki oraz żujących i policzkowych zębów bocznych żuchwy.
Do najczęściej wymienianych wewnątrzpochodnych czynników ryzyka
zalicza się:
- refluks żołądkowo-przełykowy i inne choroby przewodu pokarmowego oraz cukrzyca, choroby psychiczne,
- bulimia ( przewlekłe wymioty)
- zaburzenie gospodarki wodnej organizmu (odwodnienie) oraz zaburzona praca ślinianek w konsekwencji zażywanych leków psychotropowych u anorektyczek,
- przewlekły alkoholizm, któremu towarzyszą częste wymioty i refluks żołądkowo-przełykowy,
- niezrównoważoną dietę.



Fot. erozja szkliwa ( pacjent z bulimią)










foto:

żródło: pshs.pl


Wróć