2020-12-02 

Ślinianki

Ślinianki

Ślinianki
Wytwarzają około trzech czwartych litra śliny dziennie.
Główną rolą śliny jest nawilżanie,umożliwiające żucie, połykanie i mówienie. Ma ona również działanie ochronne, nawilża jamę ustną i dziąsła oraz ogranicza rozmnażanie bakterii.
Ślina poprzez swoją zdolność do neutralizacji kwasów wytwarzanych przez bakterie, pełni ważną rolę w ochronie zębów przed próchnicą.
Składa się w 99% z wody i składników organicznych- białek i enzymów oraz nieorganicznych- jonów wapnia, fluorkowych, fosforanowych, potasu, sodu i innych.
Największe wśród ślinianek są ślinianki przyuszne, wydzielają wydzielinę surowiczą zawierającą enzym- amylazę.

Ślinianka podżuchwowa położona w okolicy kąta żuchwy. Zawiera komórki surowicze i śluzowe ( wydzielające lepką wydzielinę zawierającą mucynę). Ma wielkość orzecha włoskiego, ślina w  niej wytwarzana wypływa przez przewód ślinianki podżuchwowej, który ma ujście na brodawce podjęzykowej.
Dwie ślinianki podjęzykowe prawie stykają się ze sobą w linii pośrodkowej i leżą na mięśniu żuchwowo-gnykowym. W 60% składają się z komórek wytwarzających śluz i w 40% z komórek surowiczych. Ślinianki podjęzykowe mają wiele oddzielnych ujść w dnie jamy ustnej lub uchodzą do przewodu podżuchwowego.





Źródło ; Peter Abrahams ,,Ciało człowieka budowa i funkcjoowanie - atlas anatomii".

Wróć