2021-03-14 

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2021. Według Światowej Federacji Dentystycznej aż 90% populacji zmaga się z problemami dotyczącymi jamy ustnej. Święto to ma na celu uświadomienie jak ważne jest dbanie o jej higienę.

Zaniedbania w obszarze jamy ustnej mogą mieć nieodwracalne konsekwencje nie tylko dla kondycji zębów ale też całego organizmu.

Nieleczona próchnica, zapalenie przyzębia przyczyniają się do powstawania wielu chorób ogólnoustrojowych, powodują powikłania czy też zmniejszają skuteczność ich leczenia.

Codzienna higiena jamy ustnej zarówno oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, szczotkowanie zębów, uzupełnień protetycznych, dieta z ograniczeniem cukrów, minimum 2 godzinne przerwy pomiędzy posiłkami, unikanie używek, regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to niektóre z czynników wpływających na zachowanie zdrowia jamy ustnej.

Wiele osób wyznaje zasadę, że idzie do dentysty tylko wtedy, gdy istnieje taka absolutna konieczność.

Jednak bardzo często jest tak, że zaczyna dziać się coś niedobrego z zębami, ale nie towarzyszą temu żadne objawy

Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym powinny odbywać się 2 razy do roku a w przypadku najmłodszych pacjentów co 3-4 miesiące.

Regularne kontrole pozwolą na wczesne wykrycie i leczenie niepokojących stanów zapalnych w jamie ustnej oraz na wykonanie zabiegów profilaktycznych takich jak usunięcie kamienie nazębnego, piaskowanie osadów czy wzmocnienie szkliwa zębów odpowiednimi preparatami.

Podczas instruktażu higienistka stomatologiczna/stomatolog, zarekomendują odpowiednie produkty do codziennej higieny, nauczą w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby/uzupełnienia protetyczne czy udzielą wskazówek dietetycznych.

Uśmiech jest naszą wizytówką, więc dbajmy o zdrowie jamy ustnej

KATARZYNA OBARSKA KIELCE Higiena jamy ustnej
Wróć