2020-08-05 

Szczoteczki międzyzębowe

Szczoteczki międzyzębowe

Szczoteczkę międzyzębową umieszcza się w przestrzeni międzyzębowej lub w miejscu gdzie widać rozwidlenie korzeni w zębach bocznych (np. w przypadku obniżenia dziąseł) ukośnie do dziąsła, a następnie ostrożnie wyprostowuje i przesuwa, aby przeszła na wylot przez przestrzeń międzyzębową, po czym wyciąga. Oczyszczamy nią zarówno przestrzenie wokół zębów własnych, implantów, mostów i innych uzupełnień protetycznych.

Czynność tą należy wykonywać bez wywierania nacisku, trzymając uchwyt pod kątem 90° w kierunku zębów. Jeśli są miejsca szczególnie problematyczne ze stanem zapalnym/krwawiące można zanurzyć szczoteczkę w żelu antybakteryjnym np. Gengigel.

Przed ponownym wsunięciem szczoteczki w przestrzeń należy przepłukać ją pod bieżącą wodą ewentualnie zanurzyć w płynie do higieny jamy ustnej w celu jej oczyszczenia. Szczoteczka powinna być wymieniana co 2 tygodnie lub wcześniej gdy zauważymy zużycie włosia/drucika.

W przypadku zaniku brodawki dziąsłowej ( pojawieniu się trójkątnych przestrzeni) i kości zalecam użycie szczoteczek międzyzębowych. Rozmiar szczoteczki międzyzębowej oraz kształt ( cylindryczny/stożkowy) dobierze higienistka lub stomatolog, ponieważ przestrzenie międzyzębowe nie są takiej samej wielkości i będziemy musieli używać szczoteczek o różnych rozmiarach.


Wróć